Benchmarks
MEDIATEK DIMENSITY 6020 Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 6020 antutu score
| CPU | 202247 |
| GPU | 43988 |
| Memory | 142090 |
| UX | 138760 |
| Total score | 527085 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
| Single-Core Score | 722 |
| Multi-Core Score | 2036 |
| Asset compression | 98.2 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 52.2 pages/sec |
| PDF Renderer | 69.8 Mpixels/sec |
| Image detection | 39.1 images/sec |
| HDR | 62.8 Mpixels/sec |
| Background blur | 5.96 images/sec |
| Photo processing | 20.1 images/sec |
| Ray tracing | 2.9 Mpixels/sec |
| Samples | 7 tests |
| Compute Score (GPU) | 1277 |
| Background blur | 1.9 images/sec |
| Face detection | 0.94 images/sec |
| Horizon detection | 0.06 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.09 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.05 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.02 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 3.62 Gpixels/sec |
| Particle physics | 218.8 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 3 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
| 3DMark Steel Nomad Light | 134 |
| Score | 134 |
| Stability | 97% |
| Graphics test | 1 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
| PCMark 3.0 | 8551 |
| Web score | 7468 |
| Video editing score | 5056 |
| Data manipulation score | 6808 |
| Photo editing score | 16809 |
| Writing score | 10740 |
| Phones tested | 3 models |
CPU
| Architecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2200 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| L1 cache | 512 KB |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 2 MB |
| Process | 7 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 6 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | ARM Mali-G57 MP2 GPU |
| Architecture | Valhall 1st gen |
| GPU frequency | 950 MHz |
| Pipelines | 2 |
| Shading units | 32 |
| Total shaders | 64 |
| FLOPS | 121.6 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
| DirectX version | 12 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | Yes |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| Memory frequency | 2133 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 17.07 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 2.2, UFS 2.2 (2-lane) |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max Refresh Rate | 90Hz 120Hz optional |
| Max camera ISP ( resolution ) | 1x 64MP, 2x 16MP |
| Camera Features | Hardware MFNR, 3DNR, AI-FD |
| Video capture | 2K at 30FPS |
| Video playback | HEVC H.264 VP-9 |
| Video playback FPS | 2K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| Cellular Technologies | 5G / 4G / 3G / 2G Multi-Mode, 5G Carrier Aggregation (CA), 4G Carrier Aggregation (CA), 5G FDD / TDD, 4G FDD / TDD, TD-SCDMA, WDCDMA, EDGE, GSM |
| Specific Functions | SA & NSA modes; SA Option 2, NSA Option3 / 3a / 3x, NR TDD Band, NR FDD Band, DSS, NR DL 2CC, 120MHz bandwidth, 256QAM, NR UL up to 2CC, 256QAM, VoNR / EPS fallback |
| 4G support | LTE Cat. 18 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 2770 Mbps |
| Upload speed | Up to 1250 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.1 |
| Navigation | GPS L1CA+L5 BeiDou B1I+ B2a Glonass L1OF Galileo E1 + E5a QZSS L1CA+ L5 NavIC |
Info
| Announced | March 2023 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6833 |
| Official page | MediaTek Dimensity 6020 official site |