Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 6100 Plus
513180
| CPU | 201389 |
| GPU | 43494 |
| Memory | 116777 |
| UX | 151520 |
| Total score | 513180 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
692
Multi-Core Score
1849
| Asset compression | 93.6 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 49 pages/sec |
| PDF Renderer | 66.7 Mpixels/sec |
| Image detection | 38.2 images/sec |
| HDR | 61.2 Mpixels/sec |
| Background blur | 5.65 images/sec |
| Photo processing | 17.5 images/sec |
| Ray tracing | 2.93 Mpixels/sec |
| Samples | 10 tests |
Compute Score (GPU)
1263
| Background blur | 1.77 images/sec |
| Face detection | 0.88 images/sec |
| Horizon detection | 0.05 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.09 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.06 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.02 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 3.63 Gpixels/sec |
| Particle physics | 217.1 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 4 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
134
| Score | 134 |
| Graphics test | 1 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
8983
| Web score | 8095 |
| Video editing score | 4402 |
| Data manipulation score | 6820 |
| Photo editing score | 19144 |
| Writing score | 11954 |
| Phones tested | 8 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 6100 Plus SoC with Mali-G57 MP2 graphics
CPU
| Architecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2200 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| L1 cache | 512 KB |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 2 MB |
| Process | 6 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G57 MP2 |
| Architecture | Valhall 1st gen |
| GPU frequency | 962 MHz |
| Pipelines | 2 |
| Shading units | 32 |
| Total shaders | 64 |
| FLOPS | 123.1 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
| DirectX version | 12 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | Yes |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| Memory frequency | 2133 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 17.07 Gb/s |
| Max size | 12 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 2.2 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 108MP, 2x 16MP |
| Video capture | 2K at 30FPS |
| Video playback | 2K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 3300 Mbps |
| Wi-Fi | 5 |
| Bluetooth | 5.2 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | July 2023 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6835, MT6835V/ZA, MT8755V/TZB |
| Official page | MediaTek Dimensity 6100 Plus official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 6400 |