Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 7030
737693
| CPU | 282443 |
| GPU | 46070 |
| Memory | 169624 |
| UX | 239556 |
| Total score | 737693 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1048
Multi-Core Score
2503
| Asset compression | 124.5 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 60.9 pages/sec |
| PDF Renderer | 87.1 Mpixels/sec |
| Image detection | 49.4 images/sec |
| HDR | 78 Mpixels/sec |
| Background blur | 7.46 images/sec |
| Photo processing | 23.3 images/sec |
| Ray tracing | 3.31 Mpixels/sec |
| Samples | 6 tests |
Compute Score (GPU)
2024
| Background blur | 2.69 images/sec |
| Face detection | 1.41 images/sec |
| Horizon detection | 0.11 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.15 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.08 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.03 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 4.58 Gpixels/sec |
| Particle physics | 407.5 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 4 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
264
| Score | 264 |
| Stability | 98% |
| Graphics test | 2 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
14866
| Web score | 15129 |
| Video editing score | 7564 |
| Data manipulation score | 10769 |
| Photo editing score | 32979 |
| Writing score | 18936 |
| Phones tested | 2 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 7030 SoC with Mali-G610 MP3 graphics
CPU
| Architecture | 2x 2.5 GHz – Cortex-A78 6x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2500 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| Process | 6 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G610 MP3 |
| Architecture | Valhall 3rd gen |
| GPU frequency | 1000 MHz |
| Pipelines | 3 |
| Shading units | 64 |
| Total shaders | 192 |
| FLOPS | 384 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 550 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 51.2 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 2.1, UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 108MP, 2x 20MP |
| Video capture | 4K at 30FPS |
| Video playback | 4K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 18 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 2770 Mbps |
| Upload speed | Up to 1250 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.2 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | September 2023 |
| Class | Mid range |
| Official page | MediaTek Dimensity 7030 official site |