Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 7200
971424
| CPU | 362430 |
| GPU | 148984 |
| Memory | 169068 |
| UX | 290942 |
| Total score | 971424 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1167
Multi-Core Score
2577
| Asset compression | 127.3 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 73.9 pages/sec |
| PDF Renderer | 86.6 Mpixels/sec |
| Image detection | 42.2 images/sec |
| HDR | 76.7 Mpixels/sec |
| Background blur | 8.69 images/sec |
| Photo processing | 21.9 images/sec |
| Ray tracing | 3.36 Mpixels/sec |
| Samples | 7 tests |
Compute Score (GPU)
4085
| Background blur | 5.06 images/sec |
| Face detection | 2.89 images/sec |
| Horizon detection | 0.22 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.25 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.18 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.07 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 10.3 Gpixels/sec |
| Particle physics | 909.5 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 4 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
447
| Score | 447 |
| Graphics test | 3 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
1158
| Score | 1158 |
| Stability | 99% |
| Graphics test | 6 FPS |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 7200 SoC
CPU
| Architecture | 2x 2.8 GHz – Cortex-A715 6x 2 GHz – Cortex-A510 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2800 MHz |
| Instruction set | ARMv9-A |
| L1 cache | 512 KB |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 4 MB |
| Process | 4 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 5 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU frequency | 1130 MHz |
| FLOPS | 578.6 Gigaflops |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 650 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 25.6 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Video capture | 4K at 30FPS |
| Video playback | 4K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 21 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 4700 Mbps |
| Upload speed | Up to 2500 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | February 2023 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6886 |
| Official page | MediaTek Dimensity 7200 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 7400 |