Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 7300
877329
| CPU | 348223 |
| GPU | 129991 |
| Memory | 157841 |
| UX | 241274 |
| Total score | 877329 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1009
Multi-Core Score
2936
| Asset compression | 166 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 68.3 pages/sec |
| PDF Renderer | 114.8 Mpixels/sec |
| Image detection | 53.4 images/sec |
| HDR | 102.1 Mpixels/sec |
| Background blur | 10.7 images/sec |
| Photo processing | 25.8 images/sec |
| Ray tracing | 4.62 Mpixels/sec |
| Samples | 40 tests |
Compute Score (GPU)
2501
| Background blur | 4.57 images/sec |
| Face detection | 2.52 images/sec |
| Horizon detection | 0.12 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.17 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.12 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.03 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 4.25 Gpixels/sec |
| Particle physics | 439.4 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | 33 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
346
| Score | 346 |
| Stability | 98% |
| Graphics test | 3 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
13626
| Web score | 13221 |
| Video editing score | 6420 |
| Data manipulation score | 9644 |
| Photo editing score | 35886 |
| Writing score | 16658 |
| Phones tested | 23 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 7300 SoC with Mali-G615 MP2 graphics
CPU
| Architecture | 4x 2.5 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2500 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| Process | 4 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 4 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G615 MP2 |
| Architecture | Valhall 4rd gen |
| GPU frequency | 1047 MHz |
| Pipelines | 2 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 256 |
| FLOPS | 536.1 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 655 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 25.6 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 2.2, UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Video capture | 4K at 30FPS |
| Video playback | 4K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 3270 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | June 2024 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6878 MT6878V/ZA MT6878V_A/ZA |
| Official page | MediaTek Dimensity 7300 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 7400 |