Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 8000
1080933
| CPU | 377652 |
| GPU | 157488 |
| Memory | 208961 |
| UX | 336832 |
| Total score | 1080933 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1097
Multi-Core Score
3309
| Asset compression | 141.9 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 91.7 pages/sec |
| PDF Renderer | 114.4 Mpixels/sec |
| Image detection | 79.2 images/sec |
| HDR | 93 Mpixels/sec |
| Background blur | 11.8 images/sec |
| Photo processing | 32.9 images/sec |
| Ray tracing | 3.5 Mpixels/sec |
| Samples | Less than 3 |
Compute Score (GPU)
5832
| Background blur | 4.75 images/sec |
| Face detection | 3.5 images/sec |
| Horizon detection | 0.37 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.55 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.3 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.08 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 16.2 Gpixels/sec |
| Particle physics | 1124.7 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | Less than 3 |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Wild Life Extreme
1296
| Score | 1296 |
| Stability | 91% |
| Graphics test | 7 FPS |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 8000 SoC
CPU
| Architecture | 4x 2.75 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2750 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| L3 cache | 4 MB |
| Process | 5 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 6 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU frequency | 700 MHz |
| FLOPS | 537.6 Gigaflops |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 580 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 51.2 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| Modem | MediaTek UltraSave 2.0 |
| 4G support | LTE Cat. 21 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 4700 Mbps |
| Upload speed | Up to 2500 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | March 2022 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6895 |
| Official page | MediaTek Dimensity 8000 official site |