Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 8100
1085324
| CPU | 412207 |
| GPU | 172514 |
| Memory | 198237 |
| UX | 302366 |
| Total score | 1085324 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1139
Multi-Core Score
3842
| Asset compression | 181.3 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 108.3 pages/sec |
| PDF Renderer | 134.5 Mpixels/sec |
| Image detection | 88.6 images/sec |
| HDR | 131.3 Mpixels/sec |
| Background blur | 12.3 images/sec |
| Photo processing | 32.3 images/sec |
| Ray tracing | 4.87 Mpixels/sec |
| Samples | 19 tests |
Compute Score (GPU)
3924
| Background blur | 4.92 images/sec |
| Face detection | 2.66 images/sec |
| Horizon detection | 0.23 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.26 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.18 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.06 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 9.79 Gpixels/sec |
| Particle physics | 849.5 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 12 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
564
| Score | 564 |
| Stability | 92% |
| Graphics test | 4 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
1540
| Score | 1540 |
| Stability | 91% |
| Graphics test | 9 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
11862
| Web score | 11581 |
| Video editing score | 7037 |
| Data manipulation score | 8309 |
| Photo editing score | 19759 |
| Writing score | 16904 |
| Phones tested | 6 models |
Gaming
Table of average FPS and graphics settings in mobile games
| PUBG Mobile | 77 FPS [Ultra] |
| Call of Duty: Mobile | 60 FPS [Ultra] |
| Fortnite | 26 FPS [High] |
| Shadowgun Legends | 74 FPS [Ultra] |
| World of Tanks Blitz | 98 FPS [Ultra] |
| Genshin Impact | 57 FPS [Ultra] |
| Mobile Legends: Bang Bang | 59 FPS [Ultra] |
| Device | OnePlus Ace 1080 x 2412 |
We provide average results. FPS may differ, depending on game version, OS and other factors.
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 8100 SoC with Mali-G610 MP6 graphics
CPU
| Architecture | 4x 2.85 GHz – Cortex-A78 4x 2 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2850 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| L3 cache | 4 MB |
| Process | 5 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 6 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G610 MP6 |
| Architecture | Valhall 3rd gen |
| GPU frequency | 860 MHz |
| Pipelines | 6 |
| Shading units | 64 |
| Total shaders | 384 |
| FLOPS | 660.5 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 580 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 51.2 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| Modem | MediaTek UltraSave 2.0 |
| 4G support | LTE Cat. 21 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 4700 Mbps |
| Upload speed | Up to 2500 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | March 2022 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6895Z/TCZA |
| Official page | MediaTek Dimensity 8100 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 8400 |