Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 8200
1206715
| CPU | 430015 |
| GPU | 236202 |
| Memory | 223471 |
| UX | 317027 |
| Total score | 1206715 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1224
Multi-Core Score
3891
| Asset compression | 172.8 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 108 pages/sec |
| PDF Renderer | 140.4 Mpixels/sec |
| Image detection | 86.2 images/sec |
| HDR | 118.4 Mpixels/sec |
| Background blur | 14.7 images/sec |
| Photo processing | 34.4 images/sec |
| Ray tracing | 4.63 Mpixels/sec |
| Samples | 8 tests |
Compute Score (GPU)
4268
| Background blur | 6.16 images/sec |
| Face detection | 2.93 images/sec |
| Horizon detection | 0.24 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.23 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.19 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.07 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 10.3 Gpixels/sec |
| Particle physics | 955.6 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 14 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
626
| Score | 626 |
| Stability | 97% |
| Graphics test | 5 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
1788
| Score | 1788 |
| Stability | 99% |
| Graphics test | 10 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
13348
| Web score | 11474 |
| Video editing score | 5571 |
| Data manipulation score | 10859 |
| Photo editing score | 32165 |
| Writing score | 20448 |
| Phones tested | 11 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 8200 SoC with Mali-G610 MP6 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.1 GHz – Cortex A78 3x 3 GHz – Cortex A78 4x 2 GHz – Cortex A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3100 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| L3 cache | 4 MB |
| Process | 4 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 6 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G610 MP6 |
| Architecture | Valhall 3rd gen |
| GPU frequency | 950 MHz |
| Pipelines | 6 |
| Shading units | 64 |
| Total shaders | 384 |
| FLOPS | 729.6 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 580 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 51.2 Gb/s |
| Max size | 16 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 320MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 21 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 4700 Mbps |
| Upload speed | Up to 2500 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | December 2022 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6896Z |
| Official page | MediaTek Dimensity 8200 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 8400 |