Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 8400
1934134
| CPU | 639360 |
| GPU | 600018 |
| Memory | 297471 |
| UX | 397285 |
| Total score | 1934134 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1576
Multi-Core Score
5893
| Asset compression | 248.7 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 189.2 pages/sec |
| PDF Renderer | 189.3 Mpixels/sec |
| Image detection | 111.1 images/sec |
| HDR | 166.2 Mpixels/sec |
| Background blur | 19.8 images/sec |
| Photo processing | 58 images/sec |
| Ray tracing | 7.1 Mpixels/sec |
| Samples | 37 tests |
Compute Score (GPU)
12162
| Background blur | 21.3 images/sec |
| Face detection | 11.1 images/sec |
| Horizon detection | 0.52 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.71 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.66 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.15 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 37.2 Gpixels/sec |
| Particle physics | 1703.3 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | 28 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
1346
| Score | 1346 |
| Stability | 86% |
| Graphics test | 10 FPS |
3DMark Solar Bay
5943
| Score | 5943 |
| Graphics test | 23 FPS |
| Section 1 | 25 FPS |
| Section 2 | 23 FPS |
| Section 3 | 20 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
14015
| Web score | 14034 |
| Video editing score | 6661 |
| Data manipulation score | 13175 |
| Photo editing score | 23584 |
| Writing score | 17637 |
| Phones tested | 5 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 8400 SoC with Mali-G720 MP7 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.25 GHz – Cortex-A725 3x 3 GHz – Cortex-A725 4x 2.1 GHz – Cortex-A725 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3250 MHz |
| Instruction set | ARMv9.2-A |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 6 MB |
| Process | 4 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 7 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G720 MP7 |
| Architecture | 5th gen |
| GPU frequency | 1300 MHz |
| Pipelines | 7 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 896 |
| FLOPS | 2329.6 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek NPU 880 |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 4266 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 68.2 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 4.0, UFS 4.1 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 320MP, 3x 32MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 5170 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | December 2024 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6899, MT6899Z |
| Official page | MediaTek Dimensity 8400 official site |