Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 8500
2153969
| CPU | 622784 |
| GPU | 686603 |
| Memory | 388746 |
| UX | 455836 |
| Total score | 2153969 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1721
Multi-Core Score
6716
| Asset compression | 279.9 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 201 pages/sec |
| PDF Renderer | 223.5 Mpixels/sec |
| Image detection | 136.2 images/sec |
| HDR | 224 Mpixels/sec |
| Background blur | 24.3 images/sec |
| Photo processing | 70.7 images/sec |
| Ray tracing | 7.64 Mpixels/sec |
| Samples | 8 tests |
Compute Score (GPU)
13461
| Background blur | 20.3 images/sec |
| Face detection | 10.3 images/sec |
| Horizon detection | 0.56 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.62 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.8 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.2 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 46.4 Gpixels/sec |
| Particle physics | 2219.4 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 6 tests |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 8500 SoC with Mali-G720 MP8 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3400 MHz |
| Instruction set | ARMv9.2-A |
| Process | 4 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G720 MP8 |
| Architecture | Valhall 5th gen |
| GPU frequency | 1300 MHz |
| Pipelines | 8 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 1024 |
| FLOPS | 2662.4 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek NPU 880 |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 4800 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 76.8 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 4.0, UFS 4.1 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 320MP, 3x 32MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 5170 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | January 2026 |
| Class | Mid range |
| Official page | MediaTek Dimensity 8500 official site |