Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 9000
1409448
| CPU | 539623 |
| GPU | 260086 |
| Memory | 237078 |
| UX | 372661 |
| Total score | 1409448 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1693
Multi-Core Score
4384
| Asset compression | 170.6 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 120.5 pages/sec |
| PDF Renderer | 138.2 Mpixels/sec |
| Image detection | 115.4 images/sec |
| HDR | 140.3 Mpixels/sec |
| Background blur | 15.7 images/sec |
| Photo processing | 38.9 images/sec |
| Ray tracing | 4.69 Mpixels/sec |
| Samples | 11 tests |
Compute Score (GPU)
6368
| Background blur | 8.55 images/sec |
| Face detection | 4.42 images/sec |
| Horizon detection | 0.37 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.41 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.3 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.08 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 16.2 Gpixels/sec |
| Particle physics | 1296 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 9 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
775
| Score | 775 |
| Stability | 63% |
| Graphics test | 6 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
2332
| Score | 2332 |
| Stability | 71% |
| Graphics test | 13 FPS |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 9000 SoC with Mali-G710 MP10 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.05 GHz – Cortex-X2 3x 2.85 GHz – Cortex-A710 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3050 MHz |
| Instruction set | ARMv9-A |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 8 MB |
| Process | 4 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 4 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G710 MP10 |
| Architecture | Valhall 3rd gen |
| GPU frequency | 848 MHz |
| Pipelines | 10 |
| Shading units | 64 |
| Total shaders | 640 |
| FLOPS | 1085.4 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 590 |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 3750 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 60 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max display resolution | 3200 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 320MP, 3x 32MP |
| Video capture | 4K at 60FPS |
| Video playback | 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 24 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 7000 Mbps |
| Upload speed | Up to 2500 Mbps |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS, NAVIC |
Info
| Announced | November 2021 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6983 |
| Successor | – MediaTek Dimensity 9500 |