Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 9200
1755232
| CPU | 549345 |
| GPU | 500902 |
| Memory | 271291 |
| UX | 433694 |
| Total score | 1755232 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
1949
Multi-Core Score
5281
| Asset compression | 204.3 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 147 pages/sec |
| PDF Renderer | 170.8 Mpixels/sec |
| Image detection | 127.6 images/sec |
| HDR | 153.7 Mpixels/sec |
| Background blur | 16.9 images/sec |
| Photo processing | 44.2 images/sec |
| Ray tracing | 5.32 Mpixels/sec |
| Samples | 98 tests |
Compute Score (GPU)
9909
| Background blur | 15.8 images/sec |
| Face detection | 7.83 images/sec |
| Horizon detection | 0.47 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.57 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.58 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.13 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 20.6 Gpixels/sec |
| Particle physics | 2042.2 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 3 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
1351
| Score | 1351 |
| Graphics test | 10 FPS |
3DMark Solar Bay
5571
| Score | 5571 |
| Graphics test | 21 FPS |
| Section 1 | 23 FPS |
| Section 2 | 22 FPS |
| Section 3 | 19 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
3565
| Score | 3565 |
| Stability | 80% |
| Graphics test | 21 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
12678
| Web score | 15272 |
| Video editing score | 5353 |
| Data manipulation score | 13696 |
| Photo editing score | 15932 |
| Writing score | 18803 |
| Phones tested | Less than 3 |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 9200 SoC with Mali-G715 Immortalis MP11 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.05 GHz – Cortex-X3 3x 2.85 GHz – Cortex-A715 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3050 MHz |
| Instruction set | ARMv9-A |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 8 MB |
| Process | 4 nanometers |
| Transistor count | 17 billion |
| TDP (Sustained Power Limit) | 7 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G715 Immortalis MP11 |
| Architecture | Valhall 4th gen |
| GPU frequency | 981 MHz |
| Pipelines | 11 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 1408 |
| FLOPS | 2762.5 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 690 |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 4266 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 68.2 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 3.1, UFS 4.0 |
| Max display resolution | 2960 x 1440 |
| Max camera resolution | 1x 320MP |
| Video capture | 8K at 30FPS, 4K at 60FPS |
| Video playback | 8K at 30FPS, 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| Modem | MediaTek T800 |
| 4G support | LTE Cat. 24 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 7900 Mbps |
| Upload speed | Up to 4200 Mbps |
| Wi-Fi | 7 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS, NAVIC |
Info
| Announced | November 2022 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6985 |
| Official page | MediaTek Dimensity 9200 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 9500 |