Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 9300
2415558
| CPU | 716668 |
| GPU | 789925 |
| Memory | 362997 |
| UX | 545948 |
| Total score | 2415558 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
2239
Multi-Core Score
7538
| Asset compression | 299.9 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 218.6 pages/sec |
| PDF Renderer | 258.4 Mpixels/sec |
| Image detection | 162.1 images/sec |
| HDR | 219.5 Mpixels/sec |
| Background blur | 27.4 images/sec |
| Photo processing | 60.9 images/sec |
| Ray tracing | 8.03 Mpixels/sec |
Compute Score (GPU)
15081
| Background blur | 25.6 images/sec |
| Face detection | 12.2 images/sec |
| Horizon detection | 0.67 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.81 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.86 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.23 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 29.3 Gpixels/sec |
| Particle physics | 3109.3 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 4 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
1814
| Score | 1814 |
| Stability | 68% |
| Graphics test | 13 FPS |
3DMark Solar Bay
7667
| Score | 7667 |
| Stability | 64% |
| Graphics test | 29 FPS |
| Section 1 | 32 FPS |
| Section 2 | 30 FPS |
| Section 3 | 25 FPS |
3DMark Wild Life Extreme
4692
| Score | 4692 |
| Stability | 59% |
| Graphics test | 28 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
14063
| Web score | 11741 |
| Video editing score | 5651 |
| Data manipulation score | 12096 |
| Photo editing score | 28882 |
| Writing score | 22861 |
| Phones tested | 3 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 9300 SoC with Mali-G720 Immortalis MP12 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.25 GHz – Cortex-X4 3x 2.85 GHz – Cortex-X4 4x 2 GHz – Cortex-A720 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3250 MHz |
| Instruction set | ARMv9.2-A |
| L1 cache | 128 KB |
| L2 cache | 1 MB |
| L3 cache | 8 MB |
| Process | 4 nanometers |
| Transistor count | 22.7 billion |
| TDP (Sustained Power Limit) | 7 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G720 Immortalis MP12 |
| Architecture | 5th gen |
| GPU frequency | 1300 MHz |
| Pipelines | 12 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 1536 |
| FLOPS | 3993.6 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek NPU 790 |
Memory
| Memory type | LPDDR5T |
| Memory frequency | 4800 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 76.8 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 4.0 |
| Max display resolution | 3840 x 2160 |
| Max camera resolution | 1x 320MP |
| Video capture | 8K at 30FPS, 4K at 60FPS |
| Video playback | 8K at 30FPS, 4K at 60FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| Modem | MediaTek T830 |
| 4G support | LTE Cat. 24 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 7900 Mbps |
| Upload speed | Up to 4200 Mbps |
| Wi-Fi | 7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | November 2023 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6989 |
| Official page | MediaTek Dimensity 9300 official site |
| Successor | – MediaTek Dimensity 9500 |