Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 9500
3508681
| CPU | 1098383 |
| GPU | 1275843 |
| Memory | 378116 |
| UX | 756339 |
| Total score | 3508681 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
3366
Multi-Core Score
10603
| Asset compression | 397.3 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 292.7 pages/sec |
| PDF Renderer | 328.1 Mpixels/sec |
| Image detection | 234.3 images/sec |
| HDR | 328.1 Mpixels/sec |
| Background blur | 40.9 images/sec |
| Photo processing | 109.9 images/sec |
| Ray tracing | 10.3 Mpixels/sec |
| Samples | 10 tests |
Compute Score (GPU)
25501
| Background blur | 47.2 images/sec |
| Face detection | 26.1 images/sec |
| Horizon detection | 0.78 Gpixels/sec |
| Edge detection | 1.31 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 1.68 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.31 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 91.9 Gpixels/sec |
| Particle physics | 3324.6 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | 7 tests |
3DMark
A cross-platform benchmark that assesses graphics performance in Vulkan (Metal)
3DMark Steel Nomad Light
3119
| Score | 3119 |
| Stability | 52% |
| Graphics test | 23 FPS |
3DMark Solar Bay
13308
| Score | 13308 |
| Graphics test | 51 FPS |
| Section 1 | 57 FPS |
| Section 2 | 51 FPS |
| Section 3 | 45 FPS |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
15165
| Web score | 14375 |
| Video editing score | 5995 |
| Data manipulation score | 12159 |
| Photo editing score | 34571 |
| Writing score | 22695 |
| Phones tested | 4 models |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 9500 SoC with Mali-G1 Ultra MP12 graphics
CPU
| Architecture | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| Cores | 8 |
| Frequency | 4210 MHz |
| Instruction set | ARMv9.3-A |
| L1 cache | 192 KB |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Process | 3 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G1 Ultra MP12 |
| Architecture | Valhall 5th gen |
| GPU frequency | 1716 MHz |
| Pipelines | 12 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 1536 |
| FLOPS | 5271.5 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.4 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.1 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek NPU 990 |
| NPU theoretical performance | 100 TOPS |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 5333 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 85.3 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 4.0, UFS 4.1 |
| Max camera resolution | 1x 320MP |
| Video capture | 8K at 60FPS, 4K at 120FPS |
| Video playback | 8K at 60FPS, 4K at 120FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 24 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 10700 Mbps |
| Wi-Fi | 7 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | September 2025 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6993 |
| Official page | MediaTek Dimensity 9500 official site |