Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Dimensity 9500s
3041307
| CPU | 894922 |
| GPU | 1079363 |
| Memory | 437461 |
| UX | 629561 |
| Total score | 3041307 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
2877
Multi-Core Score
9236
| Asset compression | 374.1 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 259.5 pages/sec |
| PDF Renderer | 301.7 Mpixels/sec |
| Image detection | 231.8 images/sec |
| HDR | 267.6 Mpixels/sec |
| Background blur | 37.9 images/sec |
| Photo processing | 86.8 images/sec |
| Ray tracing | 10 Mpixels/sec |
| Samples | 5 tests |
Compute Score (GPU)
24941
| Background blur | 45.3 images/sec |
| Face detection | 25 images/sec |
| Horizon detection | 0.94 Gpixels/sec |
| Edge detection | 1.22 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 1.65 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.29 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 72.9 Gpixels/sec |
| Particle physics | 3653.8 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | 2 tests |
Specifications
Detailed specifications of the Dimensity 9500s SoC with Mali-G925 Immortalis MP12 graphics
CPU
| Architecture | 1x 3.73 GHz – Cortex-X925 3x 3.3 GHz – Cortex-X4 4x 2.4 GHz – Cortex-A720 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3730 MHz |
| Instruction set | ARMv9.2-A |
| L1 cache | 128 KB |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 12 MB |
| Process | 3 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G925 Immortalis MP12 |
| Architecture | Valhall 5th gen |
| GPU frequency | 1612 MHz |
| Pipelines | 12 |
| Shading units | 128 |
| Total shaders | 1536 |
| FLOPS | 4952.1 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.1 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek NPU |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 5333 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max bandwidth | 85.3 Gb/s |
| Max size | 24 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | UFS 4.0, UFS 4.1 |
| Max display resolution | 3840 x 2160 |
| Max camera resolution | 1x 320MP, 3x 36MP |
| Video capture | 8K at 60FPS, 4K at 120FPS |
| Video playback | 8K at 60FPS, 4K at 120FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC LC – FLAC – HE-AACv1 – HE-AACv2 – MP3 |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 24 |
| 5G support | Yes |
| Download speed | Up to 7300 Mbps |
| Wi-Fi | 7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NAVIC |
Info
| Announced | January 2026 |
| Class | Flagship |
| Model number | MT6991Z/ECZB |
| Official page | MediaTek Dimensity 9500s official site |