Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Helio P35
199111
| CPU | 98565 |
| GPU | 12261 |
| Memory | 48524 |
| UX | 39761 |
| Total score | 199111 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
300
Multi-Core Score
824
| Asset compression | 62.7 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 28.4 pages/sec |
| PDF Renderer | 33.2 Mpixels/sec |
| Image detection | 10.6 images/sec |
| HDR | 29.9 Mpixels/sec |
| Background blur | 0.88 images/sec |
| Photo processing | 5.59 images/sec |
| Ray tracing | 1.76 Mpixels/sec |
| Samples | 8 tests |
Compute Score (GPU)
330
| Background blur | 0.22 images/sec |
| Face detection | 0.14 images/sec |
| Horizon detection | 0.01 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.01 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 0.25 Gpixels/sec |
| Particle physics | 29.3 FPS |
| API | Vulkan |
| Samples | 2 tests |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
4824
| Web score | 4493 |
| Video editing score | 3869 |
| Data manipulation score | 4019 |
| Photo editing score | 7357 |
| Writing score | 5560 |
| Phones tested | 4 models |
Specifications
Detailed specifications of the Helio P35 SoC with PowerVR GE8320 graphics
CPU
| Architecture | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.8 GHz – Cortex-A53 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2300 MHz |
| Instruction set | ARMv8-A |
| Process | 12 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 2.2 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | PowerVR GE8320 |
| Architecture | PowerVR Series8XE (Rogue) |
| GPU frequency | 680 MHz |
| Pipelines | 4 |
| Shading units | 8 |
| Total shaders | 32 |
| FLOPS | 43.5 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.1 |
| OpenCL version | 1.2 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | No |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| Memory frequency | 1600 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 14.9 Gb/s |
| Max size | 6 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Max display resolution | 2400 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 25MP, 2x 13MP |
| Video capture | 1K at 30FPS |
| Video playback | 1080p at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 |
| Audio codecs | – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 7 |
| 5G support | No |
| Download speed | Up to 300 Mbps |
| Upload speed | Up to 150 Mbps |
| Wi-Fi | 5 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS |
Info
| Announced | December 2018 |
| Class | Low end |
| Model number | MT6765 |
| Official page | MediaTek Helio P35 official site |
| Successor | – MediaTek Helio G35 |