Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Helio P65
290447
| CPU | 134188 |
| GPU | 22757 |
| Memory | 69929 |
| UX | 63573 |
| Total score | 290447 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
414
Multi-Core Score
1183
| Asset compression | 68.1 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 36 pages/sec |
| PDF Renderer | 43.9 Mpixels/sec |
| Image detection | 24.2 images/sec |
| HDR | 43.3 Mpixels/sec |
| Background blur | 2.78 images/sec |
| Photo processing | 2.51 images/sec |
| Ray tracing | 1.93 Mpixels/sec |
| Samples | 3 tests |
Compute Score (GPU)
968
| Background blur | 1.55 images/sec |
| Face detection | 0.89 images/sec |
| Horizon detection | 0.04 Gpixels/sec |
| Edge detection | 0.06 Gpixels/sec |
| Gaussian blur | 0.04 Gpixels/sec |
| Feature matching | 0.01 Gpixels/sec |
| Stereo matching | 2.93 Gpixels/sec |
| Particle physics | 138.8 FPS |
| API | OpenCL |
| Samples | 3 tests |
PCMark 3.0
Benchmark for evaluating overall system performance in everyday workloads
PCMark 3.0
6593
| Web score | 6278 |
| Video editing score | 4970 |
| Data manipulation score | 5210 |
| Photo editing score | 11334 |
| Writing score | 6764 |
| Phones tested | Less than 3 |
Specifications
Detailed specifications of the Helio P65 SoC with Mali-G52 MP2 graphics
CPU
| Architecture | 2x 2 GHz – Cortex-A75 6x 1.7 GHz – Cortex-A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2000 MHz |
| Instruction set | ARMv8-A |
| Process | 12 nanometers |
| Transistor count | 5.5 billion |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | Mali-G52 MP2 |
| Architecture | Bifrost 2nd gen |
| GPU frequency | 820 MHz |
| Pipelines | 2 |
| Shading units | 24 |
| Total shaders | 48 |
| FLOPS | 78.7 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | Yes |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| Memory frequency | 1800 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 13.41 Gb/s |
| Max size | 8 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 48MP, 2x 16MP |
| Video capture | 2K at 30FPS |
| Video playback | 2K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP9 |
| Audio codecs | – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 7 |
| 5G support | No |
| Download speed | Up to 300 Mbps |
| Upload speed | Up to 100 Mbps |
| Wi-Fi | 5 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
Info
| Announced | June 2019 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6768 |
| Official page | MediaTek Helio P65 official site |