Benchmarks
Performance tests in popular benchmarks
AnTuTu 11
The AnTuTu Benchmark measures CPU, GPU, RAM, and I/O performance in different scenarios
MediaTek Helio P90
388553
| CPU | 147561 |
| GPU | 41382 |
| Memory | 68585 |
| UX | 131025 |
| Total score | 388553 |
GeekBench 6
The GeekBench test shows raw single-threaded and multithreaded CPU performance
Single-Core Score
414
Multi-Core Score
1373
| Asset compression | 75.4 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 44.1 pages/sec |
| PDF Renderer | 44.8 Mpixels/sec |
| Image detection | 25.4 images/sec |
| HDR | 40.8 Mpixels/sec |
| Background blur | 3.55 images/sec |
| Photo processing | 10.3 images/sec |
| Ray tracing | 2.48 Mpixels/sec |
| Samples | 4 tests |
Specifications
Detailed specifications of the Helio P90 SoC with PowerVR GM9446 graphics
CPU
| Architecture | 2x 2.2 GHz – Cortex A75 6x 2 GHz – Cortex A55 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2200 MHz |
| Instruction set | ARMv8.2-A |
| Process | 12 nanometers |
| TDP (Sustained Power Limit) | 5 W |
| Manufacturing | TSMC |
Graphics
| GPU name | PowerVR GM9446 |
| Architecture | PowerVR Series9XE (Rogue) |
| GPU frequency | 970 MHz |
| Pipelines | 8 |
| Shading units | 8 |
| Total shaders | 64 |
| FLOPS | 124.1 Gigaflops |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
AI Accelerator
| Neural processor (NPU) | MediaTek APU 2.0 |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| Memory frequency | 1866 MHz |
| Bus | 2x 16 Bit |
| Max bandwidth | 13.91 Gb/s |
| Max size | 8 GB |
Multimedia (ISP)
| Storage type | eMMC 5.1, UFS 2.1 |
| Max display resolution | 2520 x 1080 |
| Max camera resolution | 1x 64MP |
| Video capture | 4K at 30FPS |
| Video playback | 4K at 30FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 |
| Audio codecs | – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
Connectivity
| 4G support | LTE Cat. 13 |
| 5G support | No |
| Download speed | Up to 600 Mbps |
| Upload speed | Up to 150 Mbps |
| Wi-Fi | 5 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Galileo |
Info
| Announced | November 2018 |
| Class | Mid range |
| Model number | MT6779V/CU |
| Official page | MediaTek Helio P90 official site |
| Successor | – MediaTek Helio G99 |