GENERAL INFORMATION OF INFINIX GT 50 PRO 5G
BASIC DETAILS
| device name | infinix gt 50 pro 5G |
| model no | X6891 |
| release date | APRIL 2026 |
| category | Mid-range |
| variants | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| in the box |
network and connectivity of infinix gt 50 pro 5G
cellular networks
| technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | B3 (1800), B5 (850), B8 (900) |
| 3G bands | B1 (2100), B5 (850), B8 (900) |
| 4G bands | B1 (2100), B3 (1800), B5 (850), B8 (900), B28b (700), B38 (TDD 2600), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| 5G bands | n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28b (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500) |
| speed | HSPA, LTE, 5G |
sim and voice
| sim type | Nano SIM + Nano SIM |
| dual sim | |
| sim mode | Dual SIM Dual Standby |
| esim support | eSIM (max 2 at a time) |
| hybrid slot | no |
| VoLTE | YES |
| VoWiFi | YES |
| VoNR | YES |
| ViLTE | YES |
| 5G SA/NSA support | YES |
| N1 CHIP | Infinix’s N1 chip paired with a 360° antennaensures robust connectivity and stable signalno matter how you hold your device. |
wireless connectivity
| Wi-Fi standards | 802.11a , 802.11b , 802.11g , 802.11n , 802.11n 5GHz , 802.11ac, WiFi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi features | Dual band Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct Wi-Fi Display Wi-Fi MiMO |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 LELow energy consumption |
| Bluetooth profiles | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) LE (Low Energy) APT-x LDAC SBC AAC |
| NFC | YES |
| infrared port | YES |
| ultra-wideband (UWB) | |
navigation and positioning
| GPS | YES |
| GLONASS | YES |
| GALILEO | YES |
| BeiDou | YES |
| QZSS | |
| NavIC | yes |
| A-GPS | YES |
USB AND PHYSICAL PORTS
| USB TYPE | USB Type-C |
| USB VERSION | 2.0 |
| USB FEATURES | Charging USB-Storage mode OTG |
| 3.5 mm AUDIO JACK | no |
| DisplayPort | no |
DESIGN AND BUILD of infinix gt 50 pro 5G
DIMENTIONS & WEIGHT
| HEIGHT | 162.4 mm (6.39 inches) |
| WIDTH | 77.2 mm (3.04 inches) |
| THICKNESS | 8.2 mm (0.32 inches) |
| WEIGHT | 198 g (6.98 oz) |
| BUILD MATERIALS | plastic frame, plastic back |
| FRONT PROTECTION | Glass front (Gorilla Glass 7i) |
DURABILITY & CERTIFICATIONS
| IP RATING | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| DROP PROTECTION | |
| RESISTANCE |
DISPLAY of infinix gt 50 pro 5G
PANEL SPECIFICATIONS
| TYPE | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| SIZE | 6.78 inches, 106.6 cm2 |
| RESOLUTION | 1208 x 2644 px • QHD |
| ASPECT RATIO | 20:9 |
| PIXEL DENSITY | 429 ppi • Very high density |
| SCREEN-TO-BODY RATIO | 90.1%% screen-to-body ratio) |
| REFRESH RATE | 144 Hz |
| ADAPTIVE REFRESH | Yes (60-120 Hz) |
| TOUCH SAMPLING RATE | 330 HZ |
| BRIGHTNESS | Brightnes 700 cd/m² (typ) |
| HDR SUPPORT | HDR image support , HDR10 |
| PWM DIMMING | |
| EXTRA FEATURES | Hole-punch Notch Max brightness HBM – 1600 cd/m² Peak brightness – 4500 cd/m² 5000000:1 contrast ratio Always-On Display TÜV Rheinland Eye Comfort Certification HDR10+ DCI-P3 10 Bits panel Dolby Vision Color LED Notifications LED Notifications Scratch resistant Corning Gorilla Glass 7i Capacitive Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon) Frameless |
DISPLAY TEST RESULTS
| RGB COLOR GAMUT | |
| RESPONSE TIME | |
| CONTRAST RATIO | |
| AUTO BRIGHTNESS PEAK | 2375 nits |
| COLOR ACCURACY ( |
PLATFORM & PERFORMANCE of infinix gt 50 pro 5G
CHIPSET & CPU
| CHIPSET | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate Processor |
| PROCESS | 4 nanometers TSMC |
| CPU ARCHITECTURE | Octa-core 8 ( 1 + 3 + 4) |
| CPU CORES | 1x3.25 GHz Cortex-A7253x3.0 GHz Cortex-A7254x2.1 GHz Cortex-A725 |
| INSTRUCTION SET | |
| CACHE | L3 cache 6 MB |
GPU & GRAPHICS
| GPU | Immortalis G720 MC7 |
| GPU FREQUENCY | 1300 MHz |
| GPU SHADING UNITS | 800 |
| TOTAL SHADERS | |
| FLOPS | ~2329.6 GFLOPS |
| API SUPPORT |
AI & NEURAL PROCESSING
| NPU | MediaTek NPU 880 |
| NPU PERFORMANCE | |
| AI FEATURES |
MEMORY & STORAGE
| RAM | 12 GB |
| RAM TYPE | LPDDR5X |
| RAM FREQUENCY | |
| RAM CHANNELS | 4 |
| INTERNAL SIZE | 256 GB / 512 GB |
| STORAGE TYPE | UFS 4.1 |
| EXPANDABLE STORAGE | no |
CAMERA SYSTEM OF INFINIX GT 50 PRO
DUAL rear camera
| Standard | 1 |
|---|---|
| Resolution | 50 Mpx |
| Aperture | ƒ/ 1.8 |
| Sensor | Samsung |
| Type | ISOCELL |
| Sensor size | |
| Pixel size | |
| Pixel Binning | |
| Stabilization | Optical |
| Auto focus | Phase autofocus |
| Focal length |
| Wide Angle lens | 2 |
|---|---|
| Resolution | 8 Mpx |
| Aperture | ƒ/ 2.2 |
| Type | CMOS |
| Sensor size | 1/4.0″ (≈ 0.25 inch) |
| Pixel size | 1.12 micron |
| Focal length | |
| Stabilization | Digital |
| Flash | Dual LED |
|---|---|
| Optical Stabilisation | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | Cinematic Mode Flicker sensor Noise reduction 4K Video Digital zoom Dual camera Digital image stabilization Optical Stabilization (OIS) Ultra stable video Autofocus Touch focus Manual focus Phase detection autofocus (PDAF) Laser autofocus (LAF) Continuous shooting Geotagging Panorama HDR Face detection White balance settings ISO settings Exposure compensation Scene mode Self-timer RAW Night Mode |
Selfie camera
| Megapixels | 13 megapixels |
| Aperture | f/2.2 |
| Sensor | GalaxyCore GC13A0 |
| Sensor size | 1/3.1″ (≈ 0.32 inch) |
| Pixel size | 1.12 micron |
| Autofocus | No |
| Stabilization | Digital |
| Video resolution | 2160p (4K) at 30 FPS |
| Depth sensor (TOF 3D) | No |
AUDIO & SOUND OF INFINIX GT 50 PRO
AUDIO OUTPUT
| LOUDSPEAKER | Yes, with stereo speakers |
| SPEAKER TUNING | 24-bit/192kHz Hi-Res |
| Hi-Res AUDIO | Hi-Res audio & Hi-Res Wireless audio |
| DOLBY ATMOS | yes |
| 3.5 mm JACK | no |
MICROPHONES & CALLS
| MICROPHONES | 4 microphones |
| NOISE CANCELLATION | |
| CALL QUALITY FEATURES |
BATTERY & CHARGING OF INFINIX GT 50 PRO
BATTERY SPECIFICATIONS
| CAPACITY | 6500 mAh |
| TYPE | Si-O2 |
| REMOVEABLE | no |
| BATTERY CYCLES | 1800 cycles |
CHARGING CAPABILITIES
| WIRED CHARGING | Yes , 45.0W |
| WIRELESS CHARGING | 30W wireless |
| REVERSE CHARGING | 10W reverse wired |
| REVERSE WIRELESS | 5W reverse wireless |
| BYPASS CHARGING | Bypass Charging 2 |
| WIRELESS BYPASS CHARGING | Wireless bypass charging (accessory required) |
| WIRELESS STANDARD | no |
| CHARGING PROTOCOLS | |
| EXTRAS |
BATTERY LIFE TEST RESULTS OF INFINIX GT 50 PRO
| Web browsing | 11:44 hr |
| Watching video | 21:09 hr |
| Gaming | 06:57 hr |
| Standby | 100 hr |
| General battery life | 27:15 hr |
SENSOR & SECURITY
| FINGERPRINT | Fingerprint (under display, optical) |
| FACE UNLOCK | |
| PROXIMITY | Yes |
| ACCELEROMETER | Yes |
| GYROSCOPE | Yes |
| MAGNETOMETER | Yes |
| AMBIENT LIGHT | |
| BAROMETER | YES |
| LIGHT SENSOR | Yes |
| SpO2 | YES |
| Heart Rate | YES |
SOFTWARE & UPDATES of INFINIX GT 50 PRO
| OS | Android 16 |
| UI LAYER | XOS 16 |
| OS UPDATES | 3 years |
| SECURITY UPDATES | 5 years |
| GOOGLE SERVICES | With Google Mobile Services |
| WIDEVINE L1 SUPPORT | Yes |
ADDITIONAL FEATURES
GAMING & PERFORMANCE ENHANCEMENTS
| COOLING SYSTEM | 3D ring-shaped cold pump cooling system |
| GAMING TRIGGERS | Dual-pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| BYPASS CHARGING FOR GAMING | |
| NETWORK BOOST | YES IN GAME ACCELERATION |
MULTIMEDIA & EXTRAS
| FM RADIO | yes |
| IR BLASTER | yes |
| NOTIFICATION LED | Color LED Notifications |
| STYLUS SUPPORT | |
| DESKTOP MODE / DeX-LIKE |
PERFORMANCE BENCHMARKS
Benchmark results of the INFINIX GT 50 PRO
| 3DMark | 1850 (Wild Life Extreme) |
| Compute Score (GPU) | 12410 |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 1621 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 6535 |
| INFINIX GT 50 PRO AnTuTu Benchmark | 2047126 v 11 |
| CPU | 632967 |
| GPU | 652444 |
| Memory | 318197 |
| UX | 444528 |
| Total score | 2047126 |


